Nowe technologie do 2020r. to 5 mln miejsc pracy mniej, ale …

Hubert Dąbrowski
Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Bądź na bieżąco.

newsletter o sztucznej inteligencji.

Stoimy na krawędzi rewolucji tzw. czwarta rewolucja technologiczna, która fundamentalnie zmieni nasz sposób życia, pracy i relacji międzyludzkich.

Wyzwanie dla ludzkości

W swojej skali, szerokości, kompleksowości będzie niczym, co ludzkość do tej pory doświadczyła. Nie wiemy jeszcze jak czwarta rewolucja technologiczna się rozwinie. Wiadomo jednak, że jest to test, który wymaga współpracy między ludźmi zarządzającymi światową polityką, gospodarką, technologiami, mediami – od publicznego sektora zaczynając po prywatny, od uczelni wyższych i instytucji badawczych po całe społeczeństwo.

Duże zmiany

Czwarta rewolucja ma potencjał na zwiększenie poziomu życia naszej populacji. Ludzie, którzy mają dostęp do świata digitalowego, otrzymali wiele narzędzi ułatwiających codzienne życie takie jak np. zdalne zamawianie taksówki, lotu, kupowanie produktów, robienia płatności, słuchania muzyki, oglądania filmów, grania w gry.

W przyszłości, innowacje technologiczne będą również prowadzić do zmian w zakresie podaży. Przewidywany jest długofalowy wzrost wydajności i produktywności. Koszty komunikacji i transportu spadną, logistyka i globalny system łańcucha dostaw stanie się bardziej efektywny, a koszt wymiany handlowej będzie malał.

Rewolucja na rynku pracy

Ekonomiści Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, uczestniczący w Światowym Forum Ekonomicznym, zwracają uwagę, że rewolucja może przynieść większe nierówności społeczne, zwłaszcza w zakresie zakłóconego rynku pracy. Z jednej strony automatyzacja może spowodować zwiększenie liczby bezrobotnych pracowników fizycznych lub tych wykonujących prostsze czynności. Z drugiej strony może spowodować zwiększenie liczby pracowników naukowych, ludzi zajmujących się nowymi technologiami i stworzeniem satysfakcjonujących i bezpiecznych miejsc pracy.

Analitycy twierdzą, że 65% uczniów szkół podstawowych będzie w przyszłości pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją. Jest nadzieja.

Czekamy w komentarzach na najciekawsze pomysły dotyczące nowych zawodów.

Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

zapisz sie do Newslettera

Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji

0
Would love your thoughts, please comment.x