Sztuczna inteligencja w walce z cukrzycą

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
sztuczna inteligencja w walce z cukrzycą

Cukrzyca to choroba, która występuje na świecie dość powszechnie. Osobom na nią cierpiącym żyje się bardzo trudno, co jest spowodowane nie tylko uciążliwymi objawami, ale także koniecznością ciągłej kontroli poziomu cukru itd. Zespół DiabatesLab wymyślił sztuczną inteligencję, która będzie pomagała chorym na cukrzycę każdego dnia.

Przede wszystkim będzie ona analizowała dietę, insulinę, poziom glukozy we krwi, wysiłek fizyczny itd. i między innymi podpowie pacjentowi jakie dawki insuliny ma przyjmować, czy powinien zmienić dietę, czy może trenować itd. Warto wiedzieć, że pierwsza wersja urządzenia ma się pojawić już w tym roku, a prace nad nią trwają kilka lat. Pomysł zawdzięczamy Przemysławowi Majewskiemu, który również cierpi na cukrzycę już od dwudziestu lat.

Przemysław Majewski sam przyznaje, że największym problemem, jeśli chodzi o cukrzycę, jest to, że o jakości lub nawet całym życiu decyduje wiele różnych parametrów. Liczy się wszystko, to ile i co jemy, czy uprawiamy sport, czy nie zapomnimy o insulinie itd. Zresztą często nawet przyjęcie minimalnie nieprawidłowej dawki insuliny już może źle się skończyć. Poza tym dla takiej osoby bardzo uciążliwe jest to, że musi cały czas wszystko notować, a potem jeszcze chodzić z tymi danymi do lekarza w celu ustalenia właściwych dawek itd. Wszelakie zmiany w życiu już wymagają wizyty u lekarza.

Planowane jest stworzenie takich algorytmów, które będą osobie chorej na cukrzycę pomagały każdego dnia. Nie będzie trzeba zatem każdego problemu od razu konsultować z lekarzem, a warto wiedzieć, że problemy takie pojawiają się bardzo często. Oczywiście wiadomo, że aplikacja nie odciąży pacjenta całkowicie, ale na pewno będzie wielką pomocą. Będzie ona w stanie monitorować chorobę, wykrywać wszelkie zmiany, badać różne parametry i zapisywać wyniki. W ten sposób możliwe, że uniknie się wielu komplikacji, a jak wiadomo cukrzyca może doprowadzić to problemów z różnymi narządami. Jeśli będzie właściwie monitorowana to ryzyko się zmniejszy. Pacjent będzie informowany przez aplikację, że musi przyjąć dawkę leku, że powinien zmniejszyć lub wręcz przeciwnie. Dzięki tej aplikacji nie będzie także trzeba obawiać się posiłków.

Co ciekawe, firma DiabetesLab póki co sama finansuje ten projekt. Istotna jest również jej współpraca z amerykańskimi lekarzami. USA zresztą są bardzo zainteresowane takimi technologiami. Możliwe, że dzięki ich pomocy będzie możliwe szybkie wprowadzenie na rynek tej aplikacji. W Polsce bardzo wiele osób cierpi na cukrzycę i z pewnością coś takiego bardzo im się przyda. Zainteresowanie produktem jest już bardzo duże. Oczywiście zanim będzie można stwierdzić, na ile aplikacja spełnia swoje zadanie, będzie trzeba przeprowadzić wiele testów. Pacjenci nie będą mogli na początku całkowicie jej zaufać. Kiedyś jednak na pewno zyska wiarygodność i będzie mogła uzyskać sporo certyfikatów potwierdzających jej skuteczność.

Takie wykorzystanie sztucznej inteligencji z pewnością będzie niemałą rewolucją. Możliwe, że z czasem powstanie wiele takich aplikacji i będą one przydatne nie tylko w przypadku cukrzycy, ale i innych przewlekłych chorób. Na pewno w znacznym stopniu odciąży to osobę chorą. Będzie ona miała poczucie, że nie jest zdana sama na siebie i każdego dnia może uzyskać istotną pomoc. Przyda się to zwłaszcza osobom samotnym, starszym, zapracowanym, czyli takim, które mogą zwyczajnie zapomnieć o zmierzeniu czegoś lub wzięciu leków itd. Dzięki temu uniknie się wielu komplikacji, a nawet śmierci.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

super-ai

Czym jest Super AI?

Często trudno jest zrozumieć, czym jest super AI. Istnieje kilka różnych typów AI, takich jak Teoria umysłu, Wąska i Reaktywna lub ograniczona pamięć. Ten artykuł

czytaj »
Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

czytaj »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

czytaj »
Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Temat sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż świeży, nieustannie się jednak rozwija. Teraz, w dobie koronawirusa naukowcy szukają każdej możliwej metody, by skutecznie z nim walczyć. Z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja. Czy jest ona pomocna w walce z COVID-19?

czytaj »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish