Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Badania nad enzymem

Ogromne znaczenie w walce z wirusem odegrało odkrycie naukowe zespołu prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Zbadał on enzym, który pełni kluczową rolę w replikacji koronowirusa. Ich badania wykazały, jakie aminokwasy mogą wiązać się z enzymem – proteazą SARS-CoV-2 Mpro. Co ciekawe, enzym ten nie występuje w organizmie człowieka. Naukowcy chcą więc stworzyć lek, który będzie oddziaływał bezpośrednio na ten enzym, nie szkodząc pacjentowi. Badania wrocławskiego zespołu naukowców zyskały ogromne poparcie wśród naukowców z całego świata. Zespół prof. Marcina Drąga udostępnił ich wyniki nieodpłatnie, dla dobra ludzkości, by można było szybciej stworzyć zbawienny lek.

Śledzenie rozwoju i zmian wirusa COVID-19

Na uwagę zasługuje także osiągnięcie zespołu Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie. Naukowcy dokonali wyizolowania wirusa SARS-CoV-2 z próbki, która pobrana została od pacjenta „0”, czyli od pierwszej osoby, y której stwierdzono zakażenie w Polsce. Wirus został dokładnie scharakteryzowany i opisany, co ma ogromny wpływ na śledzenie rozwijania się pandemii. Dzięki wynikom tych badań, możliwe jest nieustanne śledzenie zmian wirusa w czasie. Pozwala to na szybszą reakcję. Dzięki pracy małopolskich naukowców wiemy już np., że do Polski wirus przybył nie z Włoch, a z Niemiec. Co więcej, wciąż się zmienia, co wymaga obserwacji i dalszych badań. Włoski szczep koronawirusa nie jest natomiast identyczny z początkową odmianą wirusa z Chin.

Szansa na szczepionkę

Polscy naukowcy z Agencji Badań Medycznych mają duży wpływ na badania nad szczepionką na koronawirusa. Łączą oni swoje siły z wybitnymi ośrodkami badawczymi z Warszawy i Wrocławia, a także z naukowcami zagranicznymi. Celem jest wynalezienie szczepionki na koronawirusa. W planach naukowców jest wykorzystanie absolutnie nowatorskiej technologii, pozwalającej na wykorzystanie nanoprzeciwciał i bakteriofagów do opracowania sposobów zapobiegania zakażeniom. Na uwagę zasługuje fakt, że polscy naukowcy są pionierami w tej dziedzinie.

Lek na malarię lekiem na koronawirusa?

Naukowcy prowadzą badania nad tym, jaki lek z dostępnych już na rynku może mieć korzystny wpływ na zwalczanie COVID-19. Zajmuje się tym Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej. Trwają tam badania nad zastosowaniem leku antymalarycznego – chlorochininy- w leczeniu zakażenia koronawirusem i niedopuszczeniu do ciężkich powikłań płucnych. Lek jest już dopuszczony do użycia, nazywa się Arechin, a produkowany jest przez polską firmę Adamed.

Najszybsze testy na obecność COVID-19 w organizmie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest wykonywanie testów na obecność koronawirusa w organizmie. Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej i firmą SensDx opracowuje najszybszy test na obecność wirusa w organizmie. Warto podkreślić, że firma SensDx ma już pewne osiągnięcie, jakim było opracowanie ultraszybkiego testu na wirusa grypy w organizmie już w najwcześniejszym jej stadium. Test na COVID-19 będzie mógł być przeprowadzany poza laboratorium, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Więcej osób będzie mogło być przebadanych, więc ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa także się zmniejszy.

Hubert Dąbrowski: Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.