Włochy zbanowały ChatGPT

Włochy banują Chat gpt
Picture of Hubert Dąbrowski
Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Bądź na bieżąco.

newsletter o sztucznej inteligencji.

Włochy jako pierwszy kraj zachodni blokują zaawansowanego chatbota ChatGPT

Włoski Urząd Ochrony Danych Osobowych wyraził obawy dotyczące prywatności związane z modelem ChatGPT, stworzonym przez amerykański start-up OpenAI, którego partnerem jest Microsoft. Regulator ogłosił zakaz i natychmiastowe dochodzenie w sprawie OpenAI.

OpenAI przekazało BBC, że przestrzega przepisów dotyczących prywatności.

ChatGPT, który zadebiutował w listopadzie 2022 r., został użyty przez miliony osób. Potrafi odpowiadać na pytania w sposób naturalny, naśladując język ludzki, a także inne style pisania, korzystając z internetu z 2021 roku jako bazy danych. Microsoft zainwestował w ten projekt miliardy dolarów, a w ubiegłym miesiącu ChatGPT został dodany do wyszukiwarki Bing.

Microsoft planuje również wprowadzenie technologii do swoich aplikacji Office, takich jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook.

Istnieją obawy związane z potencjalnymi zagrożeniami związanymi z sztuczną inteligencją (AI), takimi jak utrata miejsc pracy oraz rozprzestrzenianie się dezinformacji i uprzedzeń. Wcześniej w tym tygodniu wpływowe postaci ze świata technologii, w tym Elon Musk, wezwały do wstrzymania rozwoju tego rodzaju systemów AI z obaw, że wyścig w ich tworzenie wymyka się spod kontroli.

 

Włoski urząd ochrony danych ogłosił nie tylko blokadę chatbota OpenAI, ale również wszczął śledztwo dotyczące zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (GDPR), które reguluje sposób wykorzystywania, przetwarzania i przechowywania danych osobowych.

 

Regulator poinformował 20 marca o incydencie związanym z naruszeniem danych, w tym rozmów użytkowników i informacji płatniczych. Stwierdził, że nie ma podstaw prawnych, aby uzasadnić „masowe zbieranie i przechowywanie danych osobowych w celu 'uczenia’ algorytmów, na których opiera się działanie platformy”. Wskazał również, że brak możliwości weryfikacji wieku użytkowników sprawia, że aplikacja „naraża małoletnich na odpowiedzi absolutnie nieodpowiednie dla ich stopnia rozwoju i świadomości”.

 

Bard, konkurencyjny chatbot oparty na sztucznej inteligencji od Google, jest dostępny, ale tylko dla określonych użytkowników powyżej 18 roku życia – z powodu tych samych obaw.

 

Włoski urząd ochrony danych nakazał OpenAI przedstawić w ciągu 20 dni sposób rozwiązania jego obaw, grożąc karą w wysokości 20 milionów euro ($21,7 mln) lub do 4% rocznych przychodów.

źródło: BBC

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

zapisz sie do Newslettera

Picture of Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

To warto przeczytać

Ostatnio dodane

Dołącz do nas

 


Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji

0
Would love your thoughts, please comment.x