Niemal w każdej dziedzinie życia sztuczna inteligencja jest wykorzystywana, choć jej definicja może być stosunkowo trudna do przedstawienia. Przede wszystkim dlatego, że ciągle się ona zmienia. Odnosi się do nauki i zostaje wykorzystywana w różnych dziedzinach. Obecnie komputery opanowują konkretne zadania, które kiedyś podejmowali i realizowali tylko ludzie.
Sztuczna inteligencja wykorzystuje sieci neuronów, które działają niezależnie. Wszystko to realizowane jest w oparciu o proces głębokiego uczenia się. W wielu aspektach i sytuacja sztuczna inteligencja jest wykorzystywana, mało kto zdaje sobie sprawę, że również wojsko niezwykle intensywnie z niej korzysta.
Warto tutaj przypomnieć sobie z lekcji historii, jak wyglądała wojna, czy też bitwy w przeszłości. Przede wszystkim wojska spotykały się w wyznaczonym miejscu, aby stoczyć bój, obecnie sytuacja zdecydowanie się zmieniła. Wystarczy tylko wspomnieć o bezzałogowych samolotach, jak i dronach, które atakują cel przeciwnika. Nawet samoloty i maszyny wojskowe wykorzystują sztuczną inteligencję.
Sztuczna inteligencja w wojsku- szereg rozwiązań
Warto tutaj zauważyć, że szczególnie armia amerykańska wiedzie prym w rozwijaniu potencjału sztucznej inteligencji. Zastępuje ona zamrożone i niedziałające oprogramowania nowymi, które nie wymagają odświeżania i regularnej konserwacji. Są one potencjalnie zdecydowanie tańsze, a ich szereg zastosowań zdecydowanie większy. Wszystkie dane są automatycznie analizowane, sprawdzi się to również przy ustalaniu strategi, jak i obliczaniu kosztów całej inwestycji i zakupu maszyn.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również na szeroką skalę w systemach treningowych. Szczególnie piloci myśliwców odbywają szkolenia w oparciu o sztuczną inteligencję. Program szkoleniowy analizuje i odtwarza różne sytuacje w których może znaleźć się pilot, aby lepiej przygotować go do określonych zadań. Np. zdjęcia gór i filmiki tworzące obraz pomagają mu w przystosowaniu się do różnych warunków i podejmowaniu decyzji nawet w stresujących sytuacjach. Tutaj warto zauważyć, że koszt takiego przedsięwzięcia jest niski, w porównaniu z ćwiczeniami, na wolnym powietrzu. System nadzoru również wykorzystuje sztuczną inteligencję. W przypadku realnych akcji system rozpoznaje również twarze i przetwarza, co w znacznym stopniu ogranicza możliwość przypadkowego zestrzelenia postronnych osób, bądź towarzyszy broni. W tym miejscu solidną rolę odgrywa również przetwarzanie języka naturalnego, które dokonywane jest właśnie przez sztuczną inteligencję. Po za bezpieczeństwem i logistyką NLL sprawdza się w tworzeniu zamówień na broń, jak i tłumaczeniu dokumentów z każdego języka.
Sztuczna inteligencja rozwiąże problemy logistyczne w wojsku
Sztuczna inteligencja doskonale rozwiązuje problemy logistyczne. Zatem wykorzystywana jest w walkach i grach wojennych. Przede wszystkim zadanie i cele wojenne zostają całkowicie zautomatyzowane. Wysyłane są samoloty bezzałogowe, które na swoim pokładzie mają komputer, który wykorzystuje właśnie sztuczną inteligencję i przyspiesza identyfikacje celów, optymalizuje broń i kieruje swoje działania zgodnie z założeniami. Dzięki temu nie naraża się żołnierzy na uczestnictwo w niebezpiecznych misjach. Jak i nie muszą oni bezpośrednio narażać swojego życia i zdrowia w ciężkich warunkach. Tutaj doskonałym przykładem może być X-47B, to samolot, który może przewozić aż 2 tony uzbrojenia i broni, sam też namierza cel, śledzi go oraz odnajduje, wykorzystując przy tym zaawansowane algorytmy obliczeniowe. Jak namierzy cel informuje dyspozytora i dopiero po zatwierdzeniu likwiduje go.
Sztuczna inteligencja w wojsku- problemy
Są jednak pewne problemy wynikające z wykorzystania sztucznej inteligencji, jako że nie jest ona programowana i kodowana, nigdy do końca nie można przewidzieć decyzji. Oczywiście przed wprowadzeniem takich rozwiązań organizowane są symulacje i testy jednak zawsze pewne ryzyko istnieje. Sztuczna inteligencja nie jest przeznaczona w żadnym stopniu do zamrożonego oprogramowania i człowiek, który zarządzać będzie oprogramowaniem musi być specjalistom i fachowcem w tej dziedzinie. Istotny jest również proces identyfikacji i walidacji wojskowej. Jest także prawdopodobieństwo, że przeciwnik przejmie kontrolę nad danymi operacyjnymi wykorzystując właśnie sztuczną inteligencję, co może mieć fatalne skutki.
Sztuczna inteligencja, a wyścig zbrojeń
Obecnie wiele państw pracuje nad bronią opartą na sztucznej inteligencji. Jeżeli jakieś mocarstwo będzie wygrywać w tej dziedzinie, może dojść do eskalacji i kolejnego wyścigu zbrojeń, jaki miał miejsce za czasów zimnej wojny. W planach jest zbudowanie robota zabójcy, który będzie brał udział w najtrudniejszych misjach wojskowych i zastępował żołnierzy. Będzie przy tym bezwzględny oraz niezniszczalny. Jego cele będą natychmiast likwidowane, jednak nie będzie on potrzebował zgodny, tylko decyzje będzie podejmował w pełni samodzielnie. Według niektórych źródeł prace nad robotycznymi żołnierzami są już bardzo zaawansowane. Natomiast Chińska Republika Ludowa pracuje nad sztuczną inteligencją, która będzie naprowadzać pocisku na określony cel, może przenosić też ładunki nuklearne. A to niesie już szereg zagrożeń dla każdego człowieka. Dlatego na całym świecie odbywają się liczne protesty, aby zaprzestać prac i działań, gdyż jeżeli kraje takie jak Korea Północna przejmą takie systemy może dojść do wybuchu wojny globalnej.