Uniwersytet Harvard’a otrzymał 28 milionów dolarów na badanie czemu umysł ludzki jest wydajniejszy w nauce i przetwarzaniu informacji niż sztuczna inteligencja.
Nagroda, przyznana przez Intelligence Advanced Projects Activity (IARPA), może wspomóc systemy A.I. (sztucznej inteligencji), aby stały stały się szybsze, mądrzejsze i bardziej zbliżone do umysłu ludzkiego.
Mózg jest skomplikowanym organem nawet dla A.I.
Podczas, gdy wiele komputerów ma ogromną pojemność magazynowania, to ich zdolność do rozpoznawania wzorców i przetwarzania informacji nie odpowiada możliwościom ludzkiego umysłu. Lepsze rozumienie jak neurony są połączone może pomóc w rozwoju bardziej kompleksowej sztucznej inteligencji.
Naukowcy szacują, że pojemność ludzkiego mózgu wynosi ok. 10-100 terabyte’ów, a niektóre szacunki sięgają nawet 2.5 petabyte’ów. Pod względem funkcjonalności, mózg ludzki ma ogromne możliwości w zakresie analizy danych, rozpoznawaniu wzorców i umiejętności do nauki oraz przetwarzania danych.
Człowiek musi tylko kilka razy spojrzeć na samochód, aby wiedzieć, że to auto. Systemy sztucznej inteligencji muszą wykonać setki czasem nawet tysiące procesów aby przetworzyć tę prostą informację. Odwrotnie jest w przypadku funkcji bardziej złożonych – ludzki umysł nie jest w stanie przetworzyć tej samej ilości danych co komputer.
Aktywnością w korze mózgowej człowieka zajmą się Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), Centre for Brain Studies (CBS) i Department of Molecular and Cellular Biologies. To ma pomóc w zrozumieniu jak neurony są połączone między sobą oraz w osiągnięciu celu jakim jest stworzenie systemu sztucznej inteligencji, która potrafi interpretować, analizować i uczyć się tak szybko i skutecznie jak człowiek.
Służba dla ludzkości
System mógłby być wykorzystany do wykrywanie ataków na sieć, odczytywania i analizowania rezonansów magnetycznych, prowadzenia samochodów czy wykonywaniu jakichkolwiek innych czynności zarezerwowanych dla ludzi. Projekt wygeneruje ogromną liczbę danych, która będzie przeanalizowana przez serię skomplikowanych algorytmów, a w konsekwencji powstanie szczegółowa mapa nauronów 3D
źródło: Wired.co.uk
Jedna odpowiedź
ludzki umysł może przetworzyć tyle danych co komputer