Ludzki mózg przestanie być zagadką? 28 milionów dolarów na ten cel

Picture of Hubert Dąbrowski
Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Bądź na bieżąco.

newsletter o sztucznej inteligencji.

Uniwersytet Harvard’a otrzymał 28 milionów dolarów na badanie czemu umysł ludzki jest wydajniejszy w nauce i przetwarzaniu informacji niż sztuczna inteligencja.

Nagroda, przyznana przez Intelligence Advanced Projects Activity (IARPA), może wspomóc systemy A.I. (sztucznej inteligencji), aby stały stały się szybsze, mądrzejsze i bardziej zbliżone do umysłu ludzkiego.

Mózg jest skomplikowanym organem nawet dla A.I.

Podczas, gdy wiele komputerów ma ogromną pojemność magazynowania, to ich zdolność do rozpoznawania wzorców i przetwarzania informacji nie odpowiada możliwościom ludzkiego umysłu. Lepsze rozumienie jak neurony są połączone może pomóc w rozwoju bardziej kompleksowej sztucznej inteligencji.

Naukowcy szacują, że pojemność ludzkiego mózgu wynosi ok. 10-100 terabyte’ów, a niektóre szacunki sięgają nawet 2.5 petabyte’ów. Pod względem funkcjonalności, mózg ludzki ma ogromne możliwości w zakresie analizy danych, rozpoznawaniu wzorców i umiejętności do nauki oraz przetwarzania danych.

Człowiek musi tylko kilka razy spojrzeć na samochód, aby wiedzieć, że to auto. Systemy sztucznej inteligencji muszą wykonać setki czasem nawet tysiące procesów aby przetworzyć tę prostą informację. Odwrotnie jest w przypadku funkcji bardziej złożonych – ludzki umysł nie jest w stanie przetworzyć tej samej ilości danych co komputer.

Aktywnością w korze mózgowej człowieka zajmą się Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS), Centre for Brain Studies (CBS) i Department of Molecular and Cellular Biologies. To ma pomóc w zrozumieniu jak neurony są połączone między sobą oraz w osiągnięciu celu jakim jest stworzenie systemu sztucznej inteligencji, która potrafi interpretować, analizować i uczyć się tak szybko i skutecznie jak człowiek.

Służba dla ludzkości

System mógłby być wykorzystany do wykrywanie ataków na sieć, odczytywania i analizowania rezonansów magnetycznych, prowadzenia samochodów czy wykonywaniu jakichkolwiek innych czynności zarezerwowanych dla ludzi. Projekt wygeneruje ogromną liczbę danych, która będzie przeanalizowana przez serię skomplikowanych algorytmów, a w konsekwencji powstanie szczegółowa mapa nauronów 3D

 

źródło: Wired.co.uk

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
prawda
7 lat temu

ludzki umysł może przetworzyć tyle danych co komputer

zapisz sie do Newslettera

Picture of Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

To warto przeczytać

Ostatnio dodane

Dołącz do nas

 


Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji

1
0
Would love your thoughts, please comment.x