Facebook pracuje nad automatycznym filtrowaniem treści. Czy #ASZdziennik powinien się bać?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Facebook pracuje nad automatycznym oznaczaniem obraźliwych materiałów w transmisjach na żywo. Chce w większości oprzeć ten mechanizm na sztucznej inteligencji, która będzie monitorować content – mówi Joaquin Candela dyrektor applied machine learning w Facebook.

Firma została uwikłana w szereg kontrowersyjnych cenzur treści w tym roku. Jedna z nich skończyła się międzynarodowym protestem po tym jak usunięto kultowe zdjęcie z wojny wietnamskiej.

wietnam
1972 Napalm Girl Photo, Photographer Nick Ut zrzut ekranu z http://www.apimages.com

 

Proces moderacji na Facebook-u opierał się głównie na użytkownikach, którzy zgłaszali obraźliwe posty. Te były sprawdzane przez pracowników Facebooka w kontekście zgodności z regulaminem serwisu. Decyzje dotyczące szczególnie drażliwych kwestii była i póki co jest podejmowana przez top management Facebooka.

Joaquin Candela mówi, że coraz częściej w tym procesie wykorzystywany jest algorytm sztucznej inteligencji, który wyszukuje obraźliwe materiały – wykrywa nagość, przemoc, czy inne elementy niezgodne z zasadami.

System automatycznego wykrywania niestosownych treści jest obecnie testowany w relacjach live w serwisie. Główne wyzwania jakie obecnie stoją przed gigantem to szybkość działania algorytmu. Drugie, większe wyzwanie, to sposób oceny przez algorytm to co „widzi” – aby jak najbardziej zbliżone do percepcji człowieka i odpowiedniej oceny wg. zasad Facebook’a.

Pojawiają się również plotki, szczególnie po wyborach w Stanach Zjednoczonych, że naukowcy Facebooka pracują nad wykrywaniem fałszywych informacji. Nikt, jednak nie chce tego potwierdzić ze względu na problemy etyczne, które mogą po takiej informacji się pojawić związanych z cenzurą treści, filtrowaniem wiadomości.  Poza tym jak sztuczna inteligencja poradziłaby sobie z newsami z #ASZdziennik?

 

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

super-ai

Czym jest Super AI?

Często trudno jest zrozumieć, czym jest super AI. Istnieje kilka różnych typów AI, takich jak Teoria umysłu, Wąska i Reaktywna lub ograniczona pamięć. Ten artykuł

czytaj »
Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

czytaj »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

czytaj »
Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Temat sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż świeży, nieustannie się jednak rozwija. Teraz, w dobie koronawirusa naukowcy szukają każdej możliwej metody, by skutecznie z nim walczyć. Z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja. Czy jest ona pomocna w walce z COVID-19?

czytaj »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish