Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Aplikacja Kwarantanna Domowa

Jedną z form inwigilacji użytkownika jest sprawdzanie osób objętych kwarantanną poprzez stworzoną na te potrzeby aplikację „Kwarantanna domowa”. Jej celem jest właśnie kontrola użytkownika, zbieranie dane o jego geolokalizacji. W normalnych warunkach jest to niedozwolone, jednak w sytuacjach wyjątkowych, jaką niewątpliwie jest pandemia wirusa COVID-19 jest to dopuszczalne. Warto podkreślić, że służby medyczne mają prawo udostępnić dane takie, jak wiek czy miasto pochodzenia chorego, jednak to bezpośrednio nie narusza jego prywatności, bo nie umożliwia dokładnej identyfikacji chorego.

TraceTogether w służbie ochrony przed osobami zakażonymi

Pierwsze zmiany dotyczące prywatności użytkowników zostały wprowadzone w Chinach, gdzie wiele osób poddano ścisłej i rygorystycznej kwarantannie. Zbierane były dokładne dane na temat ich lokalizacji. Podobne rozwiązanie wprowadzono w Singapurze, gdzie rząd zachęcał ludzi do instalacji aplikacji TraceTogether. Działanie tej aplikacji wykorzystuje dokładną lokalizację, w jakiej się znajdujemy. Jeśli u kogoś zdiagnozowany zostanie wirus COVID-19, informacje o wszystkich osobach znajdujących się w odległości dwóch metrów od osoby zakażonej przez minimum 30 minut zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia.

Minusy aplikacji TraceTogether

Minusem aplikacji TraceTogether jest konieczność połączenia Bluetooth. Niestety, większość z nas wyłącza Bluetooth, kiedy z niego nie korzysta. Poza tym ludzie nie są skorzy do instalowania aplikacji, która zbiera o nich tak szczegółowe informacje. Pojawia się strach, co stanie się z tymi informacjami po wygaśnięciu epidemii, mimo zapewnień rządu, że informacje te będą usunięte.

Systemy skanujące otoczenie

W Chinach działają aplikacje, które mają pomóc w wyłapywaniu osób, które łamią nakaz kwarantanny. Jeśli taka osoba opuści miejsce kwarantanny, uruchamia się alarm. Aplikacja także działa w oparciu o geolokalizację, a więc zbiera dane odnośnie lokalizacji użytkowników. Istnieje także aplikacja Corona 100m, która skanuje obszar w jakim się znajdujemy i w przypadku, gdy w odległości 100m od nas pojawi się osoba potencjalnie zarażona, która jest zarejestrowana w systemie centralnym, powiadomi nas o tym alarmem.

Prawa technologii w dobie koronawirusa

Musimy liczyć się z tym, że sztuczna inteligencja ma w sytuacji pandemii znacznie większe prawa. Działa m.in. technologia rozpoznawania twarzy. Osoby korzystające z aplikacji Kwarantanna domowa, przebywające w 14-dniowej kwarantannie muszą wykonywać czasowo określone zadania, a do tego robić zdjęcie swojej twarzy. System bez problemu zweryfikuje, czy jest to właściwa osoba i czy przebywa ona w wyznaczonym miejscu. Dane zbierane o użytkownikach mają na celu pomóc w walce z pandemią, zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Nie są zbierane po to, by monitorować nas czy kontrolować bez szczytnego celu. Pozostaje jedynie pytanie, co stanie się z tymi wszystkimi informacjami po zakończeniu pandemii? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, jesteśmy jednak zapewniani, że dane zostaną usunięte i wyczyszczone na zawsze.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

Read More »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

Read More »
Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Walka z koronawirusem to walka nierówna. Mimo wprowadzonych restrykcji i ograniczen, wirus ciągle się rozprzestrzenia. Każdy czeka na magiczny lek, który pozwoli zwalczyć pandemię i uniknąć nowych zachorowań i śmierci ludzi. Polscy naukowcy także nie próżnują. Polacy mają w swoim dorobku ogromny wkład w zwalczenie pandemii.

Read More »
Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Wybuch pandemii koronawirusa odegrał ogromna rolę nie tylko w gospodarce, ale też w życiu codziennym każdego człowieka na świecie. Do przewidzenia był fakt, że swoje piętno pandemia odciśnie także na technologii. Od momentu wybuchu zagrożenia zakażeniem COVID-19 na świecie pojawiło się kilkadziesiąt aplikacji, których celem jest wspieranie walki z koronawirusem. Takie aplikacje powstały także w Polsce. Jedne służą kontroli osób przebywających na kwarantannie, inne maja na celu informowanie nas o najnowszych danych dotyczących pandemii.

Read More »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish