Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa
Picture of Hubert Dąbrowski
Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Bądź na bieżąco.

newsletter o sztucznej inteligencji.

Czy w sieci jest bezpiecznie?Odbywając kwarantannę, czy po prostu pozostając w domu, najczęściej korzystamy z Internetu, by zabić czas. Świetnie, jeśli robimy to z głową. Gorzej, jeśli jesteśmy nieostrożni. Wówczas konsekwencje mogą być naprawdę straszne. Plan cyberprzestępców zawsze jest ten sam – wyłudzić dane bankowe i osobiste – zmienia się tylko sposób tego wyłudzenia.

Jak działają cyberprzestępcy?Obecnie coraz więcej zgłoszeń dotyczy żerowania na ludzkich uczuciach i emocjach. Przeglądając sieć natrafiamy na chwytające za serce zdjęcie i chwytliwy nagłówek. Najbardziej na czasie jest oczywiście informacja o kolejnym chorym, zmarłym, czy o kolejnych restrykcjach. Mimowolnie klikamy w ten obrazek, łaknąc wiarygodnych informacji, bo kieruje nami uzasadniony w pełni strach. Tyle, że te informacje nie mają w sobie nic z wiarygodności. Co dzieje się dalej?

Cyberprzestępcy nie śpiąW rogu ekranu ujrzymy rzekome nagranie z kamery. Klikamy w nie, bo chcemy przecież zobaczyć na własne oczy, jak wygląda sytuacja. Czeka na nas przeszkoda – strona każe się zalogować swoimi danymi do facebooka. Nie zastanawiając się, po co te dane są potrzebne, wpisujemy je, by zobaczyć nagranie z kamery. Serwisy takie często podszywają się pod inne znane serwisy, są wręcz ich klonami, nie mamy więc pojęcia, że nasze dane logowania właśnie trafiły w ręce przestępców.

Dane łatwe do wyłudzeniaKiedy cyberprzestępca ma już nasze dane do logowania, najczęściej rozsyła w twoim imieniu linka do artykułu, który pozwolił na wyłudzenie tych danych od nas. Wyśle go do naszych znajomych i przyjaciół, z których większość nic nie podejrzewając, prawdopodobnie kliknie w linka, nakręcając błędne koło. Przestępca natomiast jest wygrany, bo właśnie wyłudził kolejne dane. Kolejnym krokiem przestępców jest rozsyłanie do naszych znajomych prośby i przelanie jakiejś ilości pieniędzy, argumentując tę potrzebę jakimś nagłym wypadkiem, nieszczęśliwym zdarzeniem. Nierzadko przestępcy posuwają się nawet do prośby o przelanie pieniędzy za pośrednictwem BLIKa. Jeśli znajomy nie zorientuje się, że to oszustwo, przeleje nam pieniądze, podając tym samym dostęp do swojego prywatnego konta.

Jak uchronić się przed cyberprzestępstwem?

Koronawirus stał się świetną furtką dla cyberprzestępców, którzy żerują na naszym strachu i bezradności. Czy możemy w jakiś sposób uchronić się przed takimi atakami? Oczywiście. Wystarczy tylko wzmożona uwaga w sieci, kategoryczna odmowa podawania danych w miejscach, w których nigdy nie były one wymagane. Istnieje także szereg domen, które najczęściej wykorzystywane są do ataków obecnie: koronawirusnews.com.pl, e-koronawirus.pl, czy ikoronawirusnews.pl. Cyberprzestępstwo rozwija się bardzo gwałtownie, a w dobie koronawirusa obserwuje się wzrost ataków tego typu. Najłatwiej dają się nabrać osoby starsze, nie brakuje jednak ofiar także wśród młodych.

Inne sposoby na wyłudzanie danych

Cyberprzestępcy wpadli też na inne pomysły szybkiego zarobku, a mianowicie oferują szczepionki na koronowirusa, w 100% skuteczne. Osoba, która boi się o życie swoje i swoich bliskich na pewno da się nabrać na takie oszustwo, a za nim idą ogromne kwoty, które znikają z konta. Uważać należy także na sklepy internetowe, które oferują maseczki ochronne i inne środki zapobiegawcze, bo wszystkie te sklepy mogą okazać się wyłudzaniem od nas pieniędzy i danych.

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

zapisz sie do Newslettera

Picture of Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

To warto przeczytać

Ostatnio dodane

Dołącz do nas

 


Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji