Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Spośród 15 najpopularniejszych aplikacji w Google Sklep obecnie 6 z nich to aplikacje dotyczące koronawirusa. Nie ma w tym nic dziwnego, ludzie czują strach, boją się zakażenia, chcą uchronić siebie i swoich bliskich, szukają więc wiarygodnych informacji. Przyjrzyjmy się kilku aplikacjom, które powstały w Polsce, by strzec Polaków przed ewentualnym zakażeniem i informować o wszelkich zmianach.

Kwarantanna Domowa

Jedną z aplikacji, która ma na celu skontrolowanie osób przebywających na kwarantannie domowej jest aplikacja o nazwie Kwarantanna Domowa. Użytkownik, u którego wykryto zakażenie zostaje wprowadzony do rejestru, przez 14 dni nie ma prawa opuszczać miejsca zamieszkania. Co jakiś czas za pośrednictwem aplikacji dostaje zadanie do wykonania, na co ma określony czas, np. 20 min. Do tego proszony jest o wykonanie selfie swojej twarzy, a system rozpoznawania twarzy weryfikuje czy po drugiej stronie jest rzeczywiście osoba zakażona. Aplikacja Kwarantanna Domowa pozwala na kontrolowanie osób objętych kwarantanną, co przyczyni się do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa.

Mapa zakażeń

Aplikacją informacyjną cieszącą się wzrastającą popularnością jest skonstruowana przez polski oddział firmy Esri mapa zakażeń. Ukazuje ona miejsca występowania wirusa, lokalizacje szpitali, a także aktualną liczbę zakażeń w województwach i powiatach. Dzięki tej mapie możemy na bieżąco śledzić zachorowania i rozwój wirusa.

mObywatel dla każdego obywatela

Aplikacją, którą każdy powinien mieć w swoim smartfonie nie tylko w czasie epidemii jest aplikacja mObywatel. Jest to publiczna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. Możemy znaleźć tutaj aktualne i przede wszystkim wiarygodne dane na temat rozwoju pandemii. Poza tym, za pośrednictwem tej aplikacji możemy wybierać elektroniczne recepty.RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania

Aplikacją, która nie jest bezpośrednio związana z koronawirusem, jednak która również przed nia ostrzega jest RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Jest to aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Jest bezpłatna, informuje o wielu zagrożeniach, nie tylko na temat aktualnej pandemii.

Aplikacje bankowe

Mówiąc o aplikacjach w walce z koronawirusem warto wspomnieć także o wszelkich aplikacjach bankowych, które pozwalają na wykonywanie transakcji bankowych bez wychodzenia z domu, a więc bez bezpośredniego zagrożenia zakażeniem. Taka opcję ma dla swoich klientów każdy bank, jest to opcja bezpieczna i prosta, a obsługa takich aplikacji jest intuicyjna.

Aplikacje na świecie

Na całym świecie powstało jeszcze więcej aplikacji mającej na celu wspomożenie walki z koronawirusem. Można przywołać przykład aplikacji Corona 100m, która ma wskazywać osoby zakażone wprowadzone do rejestru, które przebywają w odległości 100m od nas. Ta aplikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a pobrana została już milion razy. Jej działanie oparte jest na systemie sztucznej inteligencji i zbieraniu danych o naszej aktywności i lokalizacji.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

super-ai

Czym jest Super AI?

Często trudno jest zrozumieć, czym jest super AI. Istnieje kilka różnych typów AI, takich jak Teoria umysłu, Wąska i Reaktywna lub ograniczona pamięć. Ten artykuł

czytaj »
Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

czytaj »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

czytaj »
Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Temat sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż świeży, nieustannie się jednak rozwija. Teraz, w dobie koronawirusa naukowcy szukają każdej możliwej metody, by skutecznie z nim walczyć. Z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja. Czy jest ona pomocna w walce z COVID-19?

czytaj »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish