Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Spośród 15 najpopularniejszych aplikacji w Google Sklep obecnie 6 z nich to aplikacje dotyczące koronawirusa. Nie ma w tym nic dziwnego, ludzie czują strach, boją się zakażenia, chcą uchronić siebie i swoich bliskich, szukają więc wiarygodnych informacji. Przyjrzyjmy się kilku aplikacjom, które powstały w Polsce, by strzec Polaków przed ewentualnym zakażeniem i informować o wszelkich zmianach.

Kwarantanna Domowa

Jedną z aplikacji, która ma na celu skontrolowanie osób przebywających na kwarantannie domowej jest aplikacja o nazwie Kwarantanna Domowa. Użytkownik, u którego wykryto zakażenie zostaje wprowadzony do rejestru, przez 14 dni nie ma prawa opuszczać miejsca zamieszkania. Co jakiś czas za pośrednictwem aplikacji dostaje zadanie do wykonania, na co ma określony czas, np. 20 min. Do tego proszony jest o wykonanie selfie swojej twarzy, a system rozpoznawania twarzy weryfikuje czy po drugiej stronie jest rzeczywiście osoba zakażona. Aplikacja Kwarantanna Domowa pozwala na kontrolowanie osób objętych kwarantanną, co przyczyni się do zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa.

Mapa zakażeń

Aplikacją informacyjną cieszącą się wzrastającą popularnością jest skonstruowana przez polski oddział firmy Esri mapa zakażeń. Ukazuje ona miejsca występowania wirusa, lokalizacje szpitali, a także aktualną liczbę zakażeń w województwach i powiatach. Dzięki tej mapie możemy na bieżąco śledzić zachorowania i rozwój wirusa.

mObywatel dla każdego obywatela

Aplikacją, którą każdy powinien mieć w swoim smartfonie nie tylko w czasie epidemii jest aplikacja mObywatel. Jest to publiczna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji. Możemy znaleźć tutaj aktualne i przede wszystkim wiarygodne dane na temat rozwoju pandemii. Poza tym, za pośrednictwem tej aplikacji możemy wybierać elektroniczne recepty.RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania

Aplikacją, która nie jest bezpośrednio związana z koronawirusem, jednak która również przed nia ostrzega jest RSO, czyli Regionalny System Ostrzegania. Jest to aplikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracyjnych. Jest bezpłatna, informuje o wielu zagrożeniach, nie tylko na temat aktualnej pandemii.

Aplikacje bankowe

Mówiąc o aplikacjach w walce z koronawirusem warto wspomnieć także o wszelkich aplikacjach bankowych, które pozwalają na wykonywanie transakcji bankowych bez wychodzenia z domu, a więc bez bezpośredniego zagrożenia zakażeniem. Taka opcję ma dla swoich klientów każdy bank, jest to opcja bezpieczna i prosta, a obsługa takich aplikacji jest intuicyjna.

Aplikacje na świecie

Na całym świecie powstało jeszcze więcej aplikacji mającej na celu wspomożenie walki z koronawirusem. Można przywołać przykład aplikacji Corona 100m, która ma wskazywać osoby zakażone wprowadzone do rejestru, które przebywają w odległości 100m od nas. Ta aplikacja cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a pobrana została już milion razy. Jej działanie oparte jest na systemie sztucznej inteligencji i zbieraniu danych o naszej aktywności i lokalizacji.

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

Włochy banują Chat gpt

Włochy zbanowały ChatGPT

Włochy jako pierwszy kraj zachodni blokują zaawansowanego chatbota ChatGPT Włoski Urząd Ochrony Danych Osobowych wyraził obawy dotyczące prywatności związane z modelem ChatGPT, stworzonym przez amerykański

czytaj »