Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Badania nad enzymem

Ogromne znaczenie w walce z wirusem odegrało odkrycie naukowe zespołu prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Zbadał on enzym, który pełni kluczową rolę w replikacji koronowirusa. Ich badania wykazały, jakie aminokwasy mogą wiązać się z enzymem – proteazą SARS-CoV-2 Mpro. Co ciekawe, enzym ten nie występuje w organizmie człowieka. Naukowcy chcą więc stworzyć lek, który będzie oddziaływał bezpośrednio na ten enzym, nie szkodząc pacjentowi. Badania wrocławskiego zespołu naukowców zyskały ogromne poparcie wśród naukowców z całego świata. Zespół prof. Marcina Drąga udostępnił ich wyniki nieodpłatnie, dla dobra ludzkości, by można było szybciej stworzyć zbawienny lek.

Śledzenie rozwoju i zmian wirusa COVID-19

Na uwagę zasługuje także osiągnięcie zespołu Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie. Naukowcy dokonali wyizolowania wirusa SARS-CoV-2 z próbki, która pobrana została od pacjenta „0”, czyli od pierwszej osoby, y której stwierdzono zakażenie w Polsce. Wirus został dokładnie scharakteryzowany i opisany, co ma ogromny wpływ na śledzenie rozwijania się pandemii. Dzięki wynikom tych badań, możliwe jest nieustanne śledzenie zmian wirusa w czasie. Pozwala to na szybszą reakcję. Dzięki pracy małopolskich naukowców wiemy już np., że do Polski wirus przybył nie z Włoch, a z Niemiec. Co więcej, wciąż się zmienia, co wymaga obserwacji i dalszych badań. Włoski szczep koronawirusa nie jest natomiast identyczny z początkową odmianą wirusa z Chin.

Szansa na szczepionkę

Polscy naukowcy z Agencji Badań Medycznych mają duży wpływ na badania nad szczepionką na koronawirusa. Łączą oni swoje siły z wybitnymi ośrodkami badawczymi z Warszawy i Wrocławia, a także z naukowcami zagranicznymi. Celem jest wynalezienie szczepionki na koronawirusa. W planach naukowców jest wykorzystanie absolutnie nowatorskiej technologii, pozwalającej na wykorzystanie nanoprzeciwciał i bakteriofagów do opracowania sposobów zapobiegania zakażeniom. Na uwagę zasługuje fakt, że polscy naukowcy są pionierami w tej dziedzinie.

Lek na malarię lekiem na koronawirusa?

Naukowcy prowadzą badania nad tym, jaki lek z dostępnych już na rynku może mieć korzystny wpływ na zwalczanie COVID-19. Zajmuje się tym Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej. Trwają tam badania nad zastosowaniem leku antymalarycznego – chlorochininy- w leczeniu zakażenia koronawirusem i niedopuszczeniu do ciężkich powikłań płucnych. Lek jest już dopuszczony do użycia, nazywa się Arechin, a produkowany jest przez polską firmę Adamed.

Najszybsze testy na obecność COVID-19 w organizmie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest wykonywanie testów na obecność koronawirusa w organizmie. Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej i firmą SensDx opracowuje najszybszy test na obecność wirusa w organizmie. Warto podkreślić, że firma SensDx ma już pewne osiągnięcie, jakim było opracowanie ultraszybkiego testu na wirusa grypy w organizmie już w najwcześniejszym jej stadium. Test na COVID-19 będzie mógł być przeprowadzany poza laboratorium, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Więcej osób będzie mogło być przebadanych, więc ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa także się zmniejszy.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

super-ai

Czym jest Super AI?

Często trudno jest zrozumieć, czym jest super AI. Istnieje kilka różnych typów AI, takich jak Teoria umysłu, Wąska i Reaktywna lub ograniczona pamięć. Ten artykuł

czytaj »
Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

czytaj »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

czytaj »
Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Temat sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż świeży, nieustannie się jednak rozwija. Teraz, w dobie koronawirusa naukowcy szukają każdej możliwej metody, by skutecznie z nim walczyć. Z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja. Czy jest ona pomocna w walce z COVID-19?

czytaj »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish