Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Bądź na bieżąco.

Badania nad enzymem

Ogromne znaczenie w walce z wirusem odegrało odkrycie naukowe zespołu prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Zbadał on enzym, który pełni kluczową rolę w replikacji koronowirusa. Ich badania wykazały, jakie aminokwasy mogą wiązać się z enzymem – proteazą SARS-CoV-2 Mpro. Co ciekawe, enzym ten nie występuje w organizmie człowieka. Naukowcy chcą więc stworzyć lek, który będzie oddziaływał bezpośrednio na ten enzym, nie szkodząc pacjentowi. Badania wrocławskiego zespołu naukowców zyskały ogromne poparcie wśród naukowców z całego świata. Zespół prof. Marcina Drąga udostępnił ich wyniki nieodpłatnie, dla dobra ludzkości, by można było szybciej stworzyć zbawienny lek.

Śledzenie rozwoju i zmian wirusa COVID-19

Na uwagę zasługuje także osiągnięcie zespołu Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z zespołem NIZP-PZH w Warszawie. Naukowcy dokonali wyizolowania wirusa SARS-CoV-2 z próbki, która pobrana została od pacjenta „0”, czyli od pierwszej osoby, y której stwierdzono zakażenie w Polsce. Wirus został dokładnie scharakteryzowany i opisany, co ma ogromny wpływ na śledzenie rozwijania się pandemii. Dzięki wynikom tych badań, możliwe jest nieustanne śledzenie zmian wirusa w czasie. Pozwala to na szybszą reakcję. Dzięki pracy małopolskich naukowców wiemy już np., że do Polski wirus przybył nie z Włoch, a z Niemiec. Co więcej, wciąż się zmienia, co wymaga obserwacji i dalszych badań. Włoski szczep koronawirusa nie jest natomiast identyczny z początkową odmianą wirusa z Chin.

Szansa na szczepionkę

Polscy naukowcy z Agencji Badań Medycznych mają duży wpływ na badania nad szczepionką na koronawirusa. Łączą oni swoje siły z wybitnymi ośrodkami badawczymi z Warszawy i Wrocławia, a także z naukowcami zagranicznymi. Celem jest wynalezienie szczepionki na koronawirusa. W planach naukowców jest wykorzystanie absolutnie nowatorskiej technologii, pozwalającej na wykorzystanie nanoprzeciwciał i bakteriofagów do opracowania sposobów zapobiegania zakażeniom. Na uwagę zasługuje fakt, że polscy naukowcy są pionierami w tej dziedzinie.

Lek na malarię lekiem na koronawirusa?

Naukowcy prowadzą badania nad tym, jaki lek z dostępnych już na rynku może mieć korzystny wpływ na zwalczanie COVID-19. Zajmuje się tym Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej. Trwają tam badania nad zastosowaniem leku antymalarycznego – chlorochininy- w leczeniu zakażenia koronawirusem i niedopuszczeniu do ciężkich powikłań płucnych. Lek jest już dopuszczony do użycia, nazywa się Arechin, a produkowany jest przez polską firmę Adamed.

Najszybsze testy na obecność COVID-19 w organizmie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest wykonywanie testów na obecność koronawirusa w organizmie. Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego we współpracy z Instytutem Biotechnologii i Medycyny Molekularnej i firmą SensDx opracowuje najszybszy test na obecność wirusa w organizmie. Warto podkreślić, że firma SensDx ma już pewne osiągnięcie, jakim było opracowanie ultraszybkiego testu na wirusa grypy w organizmie już w najwcześniejszym jej stadium. Test na COVID-19 będzie mógł być przeprowadzany poza laboratorium, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu. Więcej osób będzie mogło być przebadanych, więc ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa także się zmniejszy.

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

czyli parę słów o sztucznej inteligencji
AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji