McDonald nadużywa sztucznej inteligencji? Rozpatrzy sąd

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
sztuczna inteligencja mcdonald

McDonald’s ogłosił na początku tego miesiąca, że ​​wdraża chatbota AI do obsługi własnych zamówień drive-thru, ale okazuje się, że może to złamać prawo dotyczące prywatności.

Chatbot jest produktem firmy zajmującej się rozpoznawaniem głosu McDonald’s, założonej w 2019 roku, znanej jako Apprente, która obecnie nazywa się McD Tech Labs.

McDonald’s wdrożył chatboty w dziesięciu swoich restauracjach w Chicago w stanie Illinois. I tu leży problem.

Stan Illinois ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności danych w kraju. Na przykład krajowa ustawa o ochronie prywatności informacji biometrycznych (BIPA) stanowi: „Żaden podmiot prywatny nie może gromadzić, przechwytywać, kupować, otrzymywać w drodze handlu ani w inny sposób otrzymywać identyfikatora biometrycznego lub informacji biometrycznych osoby lub klienta”.

Jeden z mieszkańców, Shannon Carpenter, pozwał McDonald’s w imieniu swoim i innych mieszkańców stanu Illinois, twierdząc, że biznes fast food złamał BIPA, nie otrzymując od swoich klientów wyraźnej pisemnej zgody na przetwarzanie ich informacji głosowych.

„Powód, podobnie jak inni członkowie klasy, do dnia dzisiejszego nie wie, gdzie znajduje się jego biometryczny odcisk głosu, który otrzymał podejrzany” – stwierdza pozew.

Mówi się, że program nie tylko przetwarza mowę na tekst, ale także przetwarza ją w celu przewidywania danych osobowych klientów, takich jak ich „wiek, płeć, akcent, narodowość i pochodzenie”.

Co więcej, w pozwie zarzuca się, że McDonald’s testował oprogramowanie AI w swoim drive-thru od zeszłego roku.

Każdy, u którego stwierdzono naruszenie praw wynikających z BIPA, kwalifikuje się do kwoty do 5000 USD za każdy przypadek. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę klientów McDonald’s, przewiduje się, że wypłaty szkód mogą przekroczyć 5 milionów dolarów.

Po raz kolejny ten przypadek wskazuje na potrzebę zapewnienia, że ​​wszelkie wdrożenia sztucznej inteligencji są w 100% zgodne z coraz bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi danych w każdym stanie i kraju, w którym działają.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie do Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

super-ai

Czym jest Super AI?

Często trudno jest zrozumieć, czym jest super AI. Istnieje kilka różnych typów AI, takich jak Teoria umysłu, Wąska i Reaktywna lub ograniczona pamięć. Ten artykuł

czytaj »
Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

czytaj »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

czytaj »
Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Jak sztuczna inteligencja wpływa na walkę z koronawirusem?

Temat sztucznej inteligencji w Polsce jest wciąż świeży, nieustannie się jednak rozwija. Teraz, w dobie koronawirusa naukowcy szukają każdej możliwej metody, by skutecznie z nim walczyć. Z pomocą przychodzi nam sztuczna inteligencja. Czy jest ona pomocna w walce z COVID-19?

czytaj »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish