McDonald nadużywa sztucznej inteligencji? Rozpatrzy sąd

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
sztuczna inteligencja mcdonald

McDonald’s ogłosił na początku tego miesiąca, że ​​wdraża chatbota AI do obsługi własnych zamówień drive-thru, ale okazuje się, że może to złamać prawo dotyczące prywatności.

Chatbot jest produktem firmy zajmującej się rozpoznawaniem głosu McDonald’s, założonej w 2019 roku, znanej jako Apprente, która obecnie nazywa się McD Tech Labs.

McDonald’s wdrożył chatboty w dziesięciu swoich restauracjach w Chicago w stanie Illinois. I tu leży problem.

Stan Illinois ma jedne z najsurowszych przepisów dotyczących prywatności danych w kraju. Na przykład krajowa ustawa o ochronie prywatności informacji biometrycznych (BIPA) stanowi: „Żaden podmiot prywatny nie może gromadzić, przechwytywać, kupować, otrzymywać w drodze handlu ani w inny sposób otrzymywać identyfikatora biometrycznego lub informacji biometrycznych osoby lub klienta”.

Jeden z mieszkańców, Shannon Carpenter, pozwał McDonald’s w imieniu swoim i innych mieszkańców stanu Illinois, twierdząc, że biznes fast food złamał BIPA, nie otrzymując od swoich klientów wyraźnej pisemnej zgody na przetwarzanie ich informacji głosowych.

„Powód, podobnie jak inni członkowie klasy, do dnia dzisiejszego nie wie, gdzie znajduje się jego biometryczny odcisk głosu, który otrzymał podejrzany” – stwierdza pozew.

Mówi się, że program nie tylko przetwarza mowę na tekst, ale także przetwarza ją w celu przewidywania danych osobowych klientów, takich jak ich „wiek, płeć, akcent, narodowość i pochodzenie”.

Co więcej, w pozwie zarzuca się, że McDonald’s testował oprogramowanie AI w swoim drive-thru od zeszłego roku.

Każdy, u którego stwierdzono naruszenie praw wynikających z BIPA, kwalifikuje się do kwoty do 5000 USD za każdy przypadek. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę klientów McDonald’s, przewiduje się, że wypłaty szkód mogą przekroczyć 5 milionów dolarów.

Po raz kolejny ten przypadek wskazuje na potrzebę zapewnienia, że ​​wszelkie wdrożenia sztucznej inteligencji są w 100% zgodne z coraz bardziej rygorystycznymi przepisami dotyczącymi danych w każdym stanie i kraju, w którym działają.

Komentarze

komentarze

Redakcja

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Cyberprzestępstwo w dobie koronawirusa

Koronawirus to hasło, które od kilkunastu dni nie schodzi nam z ust. Boją się wszyscy, to jednak nie uśpiło czujności tych, którzy w najgorszej sytuacji potrafią odnaleźć zarobek. Cyberprzestępczość w czasach koronawirusa rozszerza się szybko i gwałtownie, społeczeństwo powinno więc być tego świadome i wiedzieć, na co trzeba uważać.

Read More »
Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

Technologie, a prywatność użytkowników w dobie koronawirusa

O tym, że na co dzień nasze aktywności i kroki są monitorowane wie raczej każdy z nas. Warto uświadomić sobie, że nawet telefon komórkowy, który mamy w kieszeni doskonale potrafi zanalizować kiedy wstajemy, kiedy wychodzimy z domu, a dzięki GPS nawet w jakim kierunku się udajemy. W dobie koronawirusa robi się wszystko, by zatrzymać epidemię. Nie jest tajemnicą, że wykorzystuje się do tego również sztuczną inteligencję. Jak wygląda kwestia naszej prywatności w chwili, gdy używa się wszelkich dostępnych środków, by zwalczyć wirusa?

Read More »
Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Polscy naukowcy w walce z koronawirusem

Walka z koronawirusem to walka nierówna. Mimo wprowadzonych restrykcji i ograniczen, wirus ciągle się rozprzestrzenia. Każdy czeka na magiczny lek, który pozwoli zwalczyć pandemię i uniknąć nowych zachorowań i śmierci ludzi. Polscy naukowcy także nie próżnują. Polacy mają w swoim dorobku ogromny wkład w zwalczenie pandemii.

Read More »
Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Aplikacje wspierające walkę z koronawirusem

Wybuch pandemii koronawirusa odegrał ogromna rolę nie tylko w gospodarce, ale też w życiu codziennym każdego człowieka na świecie. Do przewidzenia był fakt, że swoje piętno pandemia odciśnie także na technologii. Od momentu wybuchu zagrożenia zakażeniem COVID-19 na świecie pojawiło się kilkadziesiąt aplikacji, których celem jest wspieranie walki z koronawirusem. Takie aplikacje powstały także w Polsce. Jedne służą kontroli osób przebywających na kwarantannie, inne maja na celu informowanie nas o najnowszych danych dotyczących pandemii.

Read More »
ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPolishPortugueseRussianSpanish