Sztuczna inteligencja w telefonie

sztuczna inteligencja w telefonie
Picture of Hubert Dąbrowski
Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

Bądź na bieżąco.

newsletter o sztucznej inteligencji.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w telefonach. Została wprowadzona w 2017 roku i prace ciągle trwają. Sztuczna inteligencja, która wykorzystywana jest w urządzeniach mobilnych skoncentrowana jest na bezpieczeństwie, obrazach, zdjęciach oraz wydajności energetycznej.

 

TOP 6 funkcji sztucznej inteligencji w telefonie

Apple- pionierem sztucznej inteligencji na smartfonach

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że Apple ciągle się rozwija i wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. W przypadku sztucznej inteligencji w telefonach duży nacisk jest kładziony na animacje i zdjęcia. Apple zawiera układ neuronowy, który przetwarza funkcje, a przy tym nie pobiera energii z innych procesów. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również w funkcji rozpoznawania twarzy. Bardzo ciekawą funkcją jest TrueDepth, który tworzy trójwymiarową mapę twarzy i identyfikuje ją co umożliwia skorzystanie z płatności telefonem, bez konieczności logowania się. Takie informacje przechowywane są w chipie układu nerwowego, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo oraz energooszczędność.
Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest również do zabawy. Wystarczy tutaj wspomnieć o animowanych awatarach, które odwzorowują ruchy i naśladują. Poruszają się przy tym niemal w czasie rzeczywistym, z minimalnym opóźnieniem, które jest absolutnie niezauważalne. Nie można również nie zwrócić uwagi na ulepszoną grafikę.

Sztuczna inteligencja na wyciągnięcie ręki – Samsung Bixby

Również marka Samsung w najnowszych modelach telefonu wykorzystuje sztuczną inteligencję. Jest ona zastosowana w oprogramowaniu Bixby. Pozwala na aktywowanie wyszukiwarki przy użyciu głosu, który jest rozpoznawany. Warto przy tym zwrócić uwagę na aparat, a w zasadzie aplikacje, która wyświetla informacje o obiektach przez nas fotografowanych, ponadto można zakupić widziane przez nas przedmioty w świecie rzeczywistym oraz tłumaczyć słyszane przez nas języki. Dostępny jest także asystent głosowy, który może ustawiać budzik, jaki otwierać i kierować aplikacjami co ma miejsce na Amazon.

Sztuczna inteligencja w wydaniu Huawei

Również Huawei nie pozostaje w tyle. W tym przypadku wykorzystywana jest sieć neuronowa, która pozwala na identyfikacje ludzi, jedzenia, zwierząt oraz obserwowanych obiektów i zdobycia o nich informacji. Tutaj dużą rolę odgrywa również chip, który umożliwia ochronę najważniejszych informacji, bez obaw, że dostaną się one w niepowołane ręce.

Google i Amazon- sztuczna inteligencja

W swoich smartfonach także Google dużą wagę przykłada do zdjęć i obrazów. W tym przypadku mowa jest o oprogramowaniu, które umożliwia wykonywanie zdjęć przy użyciu dwóch kamer. Następuje ich konfiguracja, a zasilanie jest wyłączone, stąd energia nie jest w żadnym stopniu pobierana. Oprogramowanie Google umożliwia także udostępnianie zdjęć i dopasowanie ich do określonej kategorii. Segregacja następuje w pełni automatycznie, właśnie dzięki sztucznej inteligencji. Dostępne są tam również narzędzia identyfikacyjne, które umożliwiają wyszukiwanie kontaktów i informacji na podstawie twarzy i w razie akceptacji automatycznie są one zapisywane. Również strony internetowe, które mają aplikacje dostępne na telefony komórkowe wykorzystują sztuczną inteligencje. W tym przypadku jest to wykorzystywane do zamawiania wykorzystując funkcję głosowe, jak i identyfikacji twarzy, aby móc dokonać płatności bez konieczności logowania.

Zatem sztuczna inteligencja jest wykorzystywana już w telefonach, choć jej skala nie jest jeszcze, aż tak duża. Niemniej specjaliści sądzą, że już za kilka lat każde urządzenie mobilne będzie wykorzystywało właśnie sztuczną inteligencję.

Jaka przyszłość czeka telefony wykorzystujące sztuczną inteligencję?

Smartfony staną się urządzeniami, które będą rozpoznawać użytkowników, przewidywać ich ruchy i zaspokajać potrzeby w odniesieniu do analizy wcześniejszych zachowań. Również nie będzie trzeba korzystać z uwierzytelniania w oparciu o hasło, czy logowanie, gdyż wykorzystana biometria pozwoli na określenie czy ma do czynienia z właścicielem telefonu.

Emocje będą rozpoznawane, następnie analizowane i przetwarzane, w ten sposób osobisty asystent, będzie starał się określić i spełnić potrzeby użytkownika. Co będzie bardzo przydatne w przypadku, gdy prowadzi się samochód i jest się zmęczonym, sztuczna inteligencja będzie w stanie określić poziom zmęczenia i w razie konieczności uruchomić alarm, który będzie swego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa. Zapobiegać to będzie ewentualnym zaśnięciom za kierownicą.

Pozwoli to także określić stan zdrowia i w razie niepokojących sygnałów zawiadomić odpowiednie służby. Wiele telefonów ma problem z rozumieniem komend głosowych, nie rozumie potocznych słów, ani tym bardziej intencji użytkowników, ale dzięki sztucznej inteligencji ma się to całkowicie zmienić. Program będzie rozumiał intencje i kontekst odpowiednio przy tym analizując potrzeby. Także translator będzie tłumaczył zdania, nie tworząc przy tym nie logicznych zdań. Będzie możliwe również tłumaczenie na podstawie głosu w czasie rzeczywistym. Zarządzanie urządzeniem będzie też dużo łatwiejsze, gdyż używane aplikacje będą zapamiętywane, by mogły zostać szybko przywrócone w razie konieczności. To także oszczędność energii i pamięci, ponieważ niepotrzebne aplikację będą usuwane.

 

Picture of Hubert Dąbrowski

Hubert Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

zapisz sie do Newslettera

Picture of Huber Dąbrowski

Huber Dąbrowski

Ekspert i pasjonat wykorzystania sztucznej inteligencji w biznesie.

To warto przeczytać

Ostatnio dodane

Dołącz do nas

 


Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe informacje o sztucznej inteligencji wypełnij formularz

AI Marketing - blog sztuczna inteligencja w biznesie i marketingu
AI Marketing - blog o sztucznej inteligencji

AI Marketing to specjalistyczny blog poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji w biznesie i marketingu. Odkryj najnowsze trendy, analizy i innowacje w dziedzinie AI. Dowiedz się, jak technologia ta rewolucjonizuje świat biznesu i jak możesz ją wykorzystać w swojej firmie

zapisz sie na Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać ciekawe nowości o sztucznej inteligencji